Vrty pre tepelné čerpadlá

Ak ste sa rozhodli vykúrovať svoju domácnosť tepelným čerpadlom na princípe geotermalneho vrtu , tak vám s tým vieme pomôcť .

V súčastnosti existujú dva spôsoby vykúrovania domácnosti za pomoci tepelného čerpadla a to tepelne čerpadlo voda - voda  alebo zem - voda.

Tepelné čerpadlo voda - voda

 

V prípade použitia tepelného čerpadla typu voda - voda  nieje nutné vrtať hlboké vrty ako pri type zem - voda , ale je nevyhnutné navrtať jednu dieru / studňu s výdatným zdrojom vody a druhú dieru , ktorá slúži na vypúšťanie vody čo prúdi cez čerpadlo, zvyčajte sacia diera má hlbku 30 - 40 metrov a prepadová 20 metrov. Tento typ tepelného čerpadla je vhodný do oblastí kde sa nachádzajú silné zdroje podzemných vôd najmä v okolí riek , pretože tepelné čerpadlo potrebuje 4 m3 vody prietoku za  hodinu.

 

Tento spôsob použitia tepelného čerpadla je podstatne lacnejší ako tepelné čerpadlo zem - voda a rovnako účinný ale závislý od zdroja vody. V tomto prípade naša firma za pooici hydrogeológa určí miesto vrtania sacej diery , ktorá sa navrtá klasickým spôsoom ako pri studni vypaží sa plastovou rúrou o priemere 160mm a potom sa navrtá druhá diera najmenej 10metrov od tej prvej diery, ktorá bude slúžiť na vypušťanie vody, ktorá ide s prvej diery cez čerpadlo. Po založení šiacht nad vrtami a zavedení rúr do technickej miestnosti domu naša práca končí, potom vám vieme odporučiť firmu, ktorá vám predá a zapojí tepelné čerpadlo.

Medzi prednosti tepelného čerpadla voda - voda patrí vysoká účinnosť ,nezávislosť od vonkajšej teploty, stabilný výkon a  cenová dostupnosť , pričom zhotovenie takéhoto spôsobu vykúrovania je o polovicu lacnejšie ako v prípade tepelného čerpadla zem voda, pretože nieje potrebné vrtať hlboké vrty.

Nevýhodou je závistlosť od výdatneho vodného zdroja.

Pri vrtov do 30 metrov niesu potrebné žiadné povolenia.

 

 

Tepelne čerpadlo zem -voda :

V prípade použitia tepelného čerpadla zem - voda sa hĺbka vrtu  obvykle pohybuje od 50 do 200 m v závislosti od podložia a energetickej potreby stavby. Prenos tepla medzi podložím a tepelným čerpadlom typu zem-voda zabezpečuje teplonosná kvapalina – tzv. soľanka, ktorá prúdi v potrubiach uložených vo vrtoch. Nemrznúca zmes spĺňa všetky ekologické požiadavky na ochranu životného prostredia. . Po založení potrubia so sondou následuje injektovanie vrtu pre tepelné čerpadlá ktoré zaistí kontakt podložia s teplonosnou časťou vrtu. K injektáži vrtu slúži injekčné potrubie, ktoré je zavádzané spolu so sondou do vrtu. Týmto potrubím sa tlakom vypĺňa vrt odspodu. Na injektáž je použitá špeciálna cementovo-bentonitová zmes, ktorá zaisťuje efektívny prestup tepla. Po realizácii tlakovej skúšky sa hadice zalejú cement-bentonitom, aby bol dosiahnutý ideálny prenos tepla. Vystrojenie musí mať tlakovú odolnosť minimálne 12 barov (PN 12). 
Na základe m2 vykurovanej plochy vo vašom dome vám vieme navrhnúť hlbku vrtov, obyčajne sú to dva vrty od 50 - 80 metrov hlboké. Odporúčaná minimálna vzdialenosť medzi vrtmi je 10 m.Do zhotovených vrtov sa zavádza geotermálna sonda, v ktorej po napojení na tepelné čerpadlo prúdi tzv. soľanka - špeciálna zmes na odvod tepla zo zeme. Po zavedení geotermalnej sondy sa vrt zeleje cementovobentonitovou zmesou a  rury z vrtu sa výkopom zavedú do miesnosti v dome kde bude tepelné čerpadlo.
Týmto úkonom práca našej firmy končí potom vám vieme odporučiť firmu, ktorá vám predá a zapojí tepelné čerpadlo, alebo si tepelné čerpadlo zakúpite samostatne na základe širokej ponuky predajcov na internete alebo v predajach s vykúrovacou technikou vo vašom okolí.

 

Medzi prednosti  geotermalneho vrtu patrí celoročná stála teplota zdroja (približne 8 °C), nezávislosť od vonkajšej teploty, stabilný výkon, vysoká účinnosť aj pri extrémne nízkych teplotách na realizáciu vrtu stačí aj menší pozemok, nie je potrebná podzemná voda a je dosiahnutá vysoká účinnosť , 
Nevýhodou je, že je to cenovo dosť drahé, návratnosť ivesticie v porovnaní s inymi druhmi vykurovania ja 10  - 15 rokov a naa hĺbenie vrtov sa vzťahuje oznamovacia povinnosť Banskému úradu, v prípade vrtov hlbších ako 100 m treba mať i povolenie.